İçeriğe geç

PlayStation 5 Kutusundan Çıkarma ve Uygulamalı

  1652400842

  Yeni nesil oyun burada — zaten laboratuvarımızda/oturma odamızda. Sony PlayStation 5, sehpa test tezgahımıza geldi. Test sonuçlarını henüz paylaşamıyor olsak da, kutudan çıkanları size gösterme ve PS5 donanımıyla ilgili ilk izlenimlerimizi verme fırsatımız var.

  Kutunun kendisi oldukça büyük, bu da size konsolun da olduğu hakkında bir fikir vermeli. PS5’in estetiğine uygun olarak kutu, konsolun, denetleyicinin bazı fotoğrafları ve 8K desteği ve 4K 120 fps desteği (doğru monitör ve oyunlarla) ile temiz, beyaz bir görünüme sahip. Ancak bu dış kutu sadece bir kılıf ve içi tamamen karton (geri dönüşüm için iyi), DualShock denetleyicisi (birazdan daha fazlası), bir USB-C – USB-A kablosu, bir HDMI kablosu ve kullanım kılavuzu ile tümü gerçek sistemin üzerinde yuvalanmıştır. 

  Bu sistem, onu çıkardığım zaman, hemen devasa hissettim. 15,4 x 4,1 x 10,2 inç (390 x 104 x 260 mm). Bu en büyük konsol, ancak bu, Zen 2 tabanlı CPU’yu ve AMD Radeon RDNA tabanlı grafikleri soğutmaya yardımcı olacağını umar. Karşılaştırma için hemen PS4 lansmanımı aldım. Bu, 11,8 x 2,1 x 10,8 inç (300 x 53 x 275 mm) boyutundadır. Tabii ki, daha küçük bir PS4 Slim ve daha büyük PS5 Pro vardı, ancak piyasaya sürülen model, nesiller arasındaki büyük farkı gösteriyor. Microsoft’un en gelişmiş konsolu olan Xbox Series X ise 5,9 x 5,9 x 11,8 inç (151 x 151 x 301 mm) olacak. 

  Tasarım açısından bakıldığında Sony, PS4’ten büyük bir adım attı. Önceki nesil sistem, minimalist ve eğlence sisteminizde kaybolmak üzere tasarlanmış yarı mat, yarı parlak bir ilişkiyken, PS5 hemen göze çarpıyor. Sadece büyük değil, aynı zamanda merkezdeki siyah sistemden uzakta dramatik eğrilerle yanlarda beyaz. Dikkat çekmek için tasarlanmıştır. DVD sürücülü 499 dolarlık sürüme yayın öncesi erişimimiz var ve bu şık değil. Vidalanmış görünüyor.

  Açıkçası, Sony’nin daha hafif bir şeyle gitmesini isterdim. Yan panelleri çıkarabildiğiniz için, Sony’nin kendisi olmasa bile, üçüncü taraflardan hızla bir dizi başka renk çıkacağından şüpheleniyorum. Boyutunun serin tutabileceğini anlıyorum, ancak stiller biraz cafcaflı ve bu konuda Sony’nin son nesil konsollarının sadeliğini daha çok tercih ediyorum.

  Ön kısımda PlayStation 4’e göre bazı iyileştirmeler görülüyor. İki bağlantı noktası var: USB 3.1 Gen 1 Type-A ve Type-C. Mevcut ve yeni çevre birimlerine izin vereceği için her iki seçeneği de görmek canlandırıcı. Güç ve disk çıkarma düğmeleri de sıkıca ayrılmıştır.

  Arka tarafta iki adet daha USB Type-A bağlantı noktası, bir Ethernet jakı, bir HDMI 2.1 çıkışı, bir kilit yuvası ve güç girişi var.

  PlayStation 5 Standı 

  İster dik durun, ister yan yatırın, PS5 için bir stand gerekir. Ve bu temel hem büyüleyici hem de sıkıcı. Ancak, çoğu insanın onu bir pozisyona koyacağından ve konsolun yaşam döngüsü için bu şekilde bırakacağından şüpheleniyorum. 

  Yan tarafa koymak yeterince kolaydır. Tembel bir Susan gibi biraz dönen tabanı döndürüyorsunuz. Arka tarafta bazı PlayStation kontrol sembolleri var: kare, çapraz, daire, üçgen. Klipsleri desenin uçlarıyla kolayca hizalayabilir ve üzerine bastırabilirsiniz.

  Dikey olarak ayakta durmak daha fazla iştir. İlk olarak, tırnağınızla kolayca yapabileceğiniz vida deliğini koruyan küçük bir dairesel kapağı çıkarmanız gerekir. Tabanı bükerseniz, kapağı yerleştirmeniz için bir vidayı tutan gizli bir boşluk vardır. Vidayı çıkarın ve ardından tabanı alta kilitleyebilirsiniz. Sıkmak için bozuk paraya veya düz uçlu bir tornavidaya (bir çakıda vardı) ihtiyacınız olacak. Bu parça, kola bir monitör tabanı takmaya çok benzer. 

  M.2 Depolama Yuvasına Erişim ve Temizleme Tozu 

  PlayStation 5 ve Xbox Series X arasındaki büyük farklardan biri, birincisinin ekstra depolama için standart bir M.2 PCIe NVMe SSD’ye izin vermesidir – Xbox özel sürücüler gerektirir. Bu, bazı kullanıcılar için önemli olabilir, özellikle de tam 1 TB bile değil, 825 GB SSD ile geldiğinden.

  M.2 yuvasına erişmek için sağ yan paneli (DVD sürücüsünün olduğu taraf) çıkarmanız gerekir. Tabanı çıkarmanız, sistemi yana yatırmanız, arka köşeyi kaldırmanız ve paneli kaydırmanız gerekecek. Bu, kullanım kılavuzunda yoktur, ancak Sony’nin kendi sökme videosunda bulabilirsiniz. M.2 yuvası, yıldız tornavidayla tutulan küçük bir metal kalkanla kaplıdır. Bu kapatıldığında, depolama alanı ekleyebilirsiniz. 

  Karşı yan paneli benzer şekilde çıkarabilirsiniz. Her iki taraf da PS5’in 120 mm, çift taraflı giriş fanının bir kısmını gösteriyor ve şirket ayrıca temizlemeniz için buraya toz tutucular koydu. Her iki yan panel de yerine oturması için kolayca kaydırılabilir. Belki de kayar panellerin bir fedakarlığı, her şeyin kaya gibi sağlam hissetmemesidir, ancak eğlence merkezinizde de dağılmayacaktır. 

  PS5 DualSense Denetleyici 

  Adı her şeyi söylüyor: Bu yeni kontrol cihazıyla Sony, tek büyük dokunsal deneyim olan rumble’dan ilerliyor. 

  DualSense, PS4’te DualShock 4’te sevdiğim rahatlığın çoğunu koruyor, yani bu başlı başına bir kazanç. İki tonlu bir görünüme sahip mat plastikten yapılmıştır. Kontrol çubukları, tetikleyici ve PlayStation düğmesi dahil olmak üzere bazı siyah vurgularla birlikte öncelikle beyazdır. Sistemle oldukça iyi giden fütüristik bir görünüm. Aslında, sistem kontrolör göz önünde bulundurulduğunda daha iyi görünüyor. Ancak kontrolör ayrıca DualShock 4’ten daha büyük ve gözle görülür şekilde daha ağır. Kontrolör yaklaşık 0,6 pound ve 1,560mAh şarj edilebilir pil barındırıyor. Bu sefer şarj etmek için mikro USB yerine USB Type-C’ye sahip ve ışık çubuğu, denetleyicinin üst kısmından dokunmatik yüzeyin etrafında bir şerit haline getirildi. 

  Bazı şeyler değişmedi. Seçenekler ve paylaşım düğmeleri ve standart PlayStation denetleyicileri dahil olmak üzere aynı temel düzen vardır. Doğrudan sisteme bağlanmadan ses için altta bir kulaklık jakı var. Ve PS4 denetleyicisi gibi bir hoparlör ve bir dokunmatik yüzey var.

  Ancak onu gerçekten özel yapan şey, yeni titreşim işlevselliği ve uyarlanabilir tetikleyicilerdir. Daha fazla oyuna eriştiğimizde ve sistemi gerçekten test edebildiğimizde bunların nasıl çalıştığını göreceğiz. Sisteme önceden yüklenmiş olan Astro’nun Playroom’u ile uygulamalı olarak DualSense’i kullanarak ilk izlenimlerimizi görebilirsiniz.

  Daha fazla oynanış ve daha kapsamlı testler için bizi izlemeye devam edin.

  0 0 votes
  Rating post
  Subscribe
  Bildir
  guest
  0 comments
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Would love your thoughts, please comment.x